OWOCE I WARZYWA Z GRECJI
Importowane z Grecji

Pomarańcze z Grecji

Oferowane przez nas pomarańcze pochodzą z północno-wschodniej części Peloponezu, z regionu Argolidy oraz z okolic Koryntu.

Gdy na talerzu leży choć jedna pomarańcza, w całym domu od tej „grudki” słońca robi się jaśniej i weselej. Wśród owoców cytrusowych, których jest kilkanaście gatunków, pierwsze miejsce zajmują pomarańcze i cytryny.

Pomarańcze ponoć pochodzą z Chin. Ale cały świat zdobyły wtedy, gdy pasmo ich uprawy otoczyło dookoła kulę ziemską. A stało się to zaledwie około stu lat temu.

Pomarańczowe drzewo, wysokie na 7-10 m, jest chyba jednym z najpiękniejszych na świecie. Na tle ciemnozielonych, błyszczących liści jest albo gęsty, biały welon cudownie pachnącego kwiecia, albo kule owoców od ciemnozielonych do złotych. Owoce te zawierają sporo witaminy C, A, E, P, witaminy z grupy B, a także potas, sodę, wapno, żelazo i miedź. Pomarańcze działają niszcząco na drobnoustroje, a soki i inne napoje z nich uzyskane są orzeźwiające i przynoszą ulgę w chorobach gorączkowych.

Arbuzy z Grecji

Oferowane przez nas arbuzy uprawiane są głównie w zachodnio-północnej części Peloponezu, w okolicach Pirgos i Kiparissia oraz w środkowej Grecji, w pobliżu miejscowości Larisa.

Trochę historii. Arbuz wywodzi się z Afryki. Do dzisiaj rosną tam dzikie odmiany tej rośliny. Już 3500 lat temu zaczęto uprawiać arbuzy w Egipcie, od dawna też uprawiano je w Chinach oraz Indiach. W XI-XII wieku powstały uprawy w Europie Zachodniej, u wybrzeży Morza Śródziemnego. Obecnie arbuzy uprawia się wszędzie tam, gdzie jest wystarczająco ciepły, łagodny klimat. W Polsce można je uprawiać jedynie w szklarniach, co jest często nieopłacalne, dlatego na naszym rynku znajdują się głównie owoce importowane.

Działanie i wartości odżywcze. Arbuz może ważyć od 1-15 kg (ale zdarzają się też okazy o wadze 25 kg). Arbuzy są niskokaloryczne (100 g arbuza dostarcza zaledwie 37 kcal). Znakomicie gaszą pragnienie. Działają moczopędnie, są więc wskazane dla chorych na nerki, jak również dla osób z dolegliwościami sercowo-naczyniowymi. Pomagają przy schorzeniach wątroby oraz dróg żółciowych, nadciśnieniu i reumatyzmie. Dostarczają pektyn i błonnika, które wspomagają pracę jelit i sprzyjają usuwaniu cholesterolu z organizmu. Oprócz niewielkiej ilości sacharozy zawierają głównie fruktozę i glukozę, dlatego mogą je jadać bez obawy osoby zagrożone cukrzycą. Stanowią źródło cennych biopierwiastków: fosforu, żelaza, potasu oraz witamin z grupy B, kwasu foliowego, witaminy C, a także beta-karotenu i likopenu, pomocnych w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Morele z Grecji

Morele znajdujące się w naszej ofercie pochodzą z regionów północnej Grecji, z okolic miast Veria i Skidra.

Trochę historii. Znana i uprawiana w Chinach od 3000 p.n.e. morela, w Europie rozpowszechniła się na początku ery chrześcijańskiej (najpierw we Włoszech potem w Grecji) dzięki Rzymianom po podbiciu Armenii. Około X wieku Arabowie upowszechnili jej uprawę w południowej Francji, podczas gdy do Ameryki morela przywędrowała dopiero po 1700 roku.

Działanie i wartości odżywcze. Morela obfituje zwłaszcza w witaminę C. Trzy czwarte szklanki soku morelowego zaspokaja dobowe zapotrzebowanie człowieka na witaminę C. Dzięki znacznej zawartości żelaza morele mają dużą wartość leczniczą dla ludzi cierpiących na niedokrwistość. Zalecane są również jako składnik diety w chorobach sercowo- naczyniowych. Poza tym, dzięki dużej zawartości białka, wapnia, fosforu, potasu i witamin B, C i PP owoc ten posiada nieocenione walory odżywcze i dietetyczne. Morela jest polecana przy stanach podenerwowania, bezsenności, w okresach rekonwalescencji i w wieku dorastania oraz przy niedoborach wapnia. Zalecana jest także osobom z nadkwasotą, anemikom, sportowcom, ludziom przemęczonym i osobom w ciąży.

Dojrzałe owoce są łatwo przyswajane i trawione przez organizm. Świeże morele dostarczają jedynie 50 kalorii (jak jabłka), a suszone 300 kalorii w 100 g.

Morele można jeść na surowo albo gotowane, duszone, smażone w cukrze lub suszone. Robi się z nich kompoty, dżemy, konfitury, galaretki, musy i napoje, a także wysokoprocentowe brandy. Są doskonałym dodatkiem do ciast i deserów.

Brzoskwinie i Nektarynki z Grecji

Brzoskwinie znajdujące się w naszej ofercie pochodzą z regionów północnej Grecji, z okolic miast Velvento, Kozani.

Ze względu na wygląd owoców brzoskwinie dzieli się na dwie grupy: nektaryny- o skórce gładkiej, i zwyczajne- o skórce omszonej.

Brzoskwinie mają niezwykle cenne walory żywieniowe. Dostarczają tylko 40 kcal w 100 gramach owocu, są łatwo strawne i łatwo przyswajalne. Są dość bogate w witaminę A, zawierają też po trochu witaminy C, PP, B1, B2, mają też spore ilości związków mineralnych – stosunkowo dużo żelaza, magnezu i wapnia.

Jak większość owoców, mają właściwości lekko oczyszczające i, jak wszystkie owoce i warzywa, najwięcej witamin mają tuż pod skórką lub w skórce owocu. Na ogół poleca się jadanie brzoskwiń przy kuracjach odtłuszczających, a także reumatykom i chorym na nerki, ze względu na zasadotwórczy odczyn tych owoców i ich właściwości moczopędne.

Winogrona z Grecji

Proponowane przez nas winogrona uprawiane są na północy Grecji, na półwyspie Halkidiki, w okolicach miejscowości Nea Kallikratia, oraz w okolicach miasta Kavalla.

Pochodzenie. Dzikie formy winorośli są najstarszymi roślinami uprawnymi a znaleziska prymitywnych form tej rośliny sięgają początków historii Ziemi. Wszędzie gdzie warunki klimatyczne na to pozwalają winorośle uprawiane są od tysięcy lat. Obecnie około 2/3 światowych upraw uzyskuje się na terenie Europy.

Wartości odżywcze. Jeden kg daje około 700-800 kcal, należy więc z nimi uważać podczas stosowania diet odchudzających. Te kalorie pochodzą głównie z cukru (glikozy –10-25%) łatwo i szybko przyswajanego przez organizm. Bogactwo witamin i soli mineralnych jest imponujące: winogrona zawierają witaminę A, witaminy z grupy B, szczególnie dużo witaminy PP, witaminę C, a także wapń, fosfor, żelazo, potas i mangan.

Jak zdradza nazwa, ponad 80% winogron przerabianych jest na wino a jedynie 10% spożywanych jest świeżych. Reszta suszona jest na rodzynki.

Kiwi z Grecji

Owoce kiwi znajdujące się w naszej ofercie pochodzą z regionów północnej Grecji – zwłaszcza z okolic Katerini i Kavalla.

Trochę historii. Owoc kiwi ma swój rodowód w Chinach, lecz to w Nowej Zelandii rozpoczęto jego intensywną uprawę, która rozpowszechniła się potem także w innych regionach świata. Dlatego nazwa owocu nawiązuje do symbolu Nowej Zelandii – znanego nielota.

Wartości odżywcze. Kiwi posiada niezwykle cenne walory odżywcze: obfituje w witaminę C – zawiera jej aż 85 mg na 100 g (dla porównania w pomarańczach, cytrynach i grejpfrutach jej ilość waha się od 50-60 mg). Osoby dbające o linię winny jednak uważać na kalorie, 100 g tego pysznego i zdrowego owocu zawiera 44-52 kcal, co daje 400 kcal na kg. Dla porównania kg pomarańczy zawiera 279 kcal.

Owoce kiwi jada się przede wszystkim na surowo, mogą jednak być także użyte przy produkcji soków, syropów, sałatek owocowych, konserw i marmolad.

Mandarynki z Grecji

Opis w przygotowaniu…

Truskawki z Grecji

Truskawki z Grecji

Opis w przygotowaniu…

Ziemniaki z Grecji

Ziemniaki z naszej oferty pochodzą z takich miast jak Patra, Kazamata oraz z greckiej wyspy Cypr.

Obok pieczywa podstawę żywienia wielu ludzi stanowią ziemniaki. Stanowią one jeden z najczęściej powtarzających się elementów posiłków obiadowych.

Ziemniaki prawie nie zawierają tłuszczu (ok. 0,1 %), są stosunkowo niskokaloryczne (66 kcal w 100 g), bardzo lekkostrawne i łatwo przyswajalne przez organizm. Są także bogate w potas i magnez. Mają też nieco wapnia, żelaza, miedzi, fosforu, a także manganu, sodu, chloru, fluoru, jodu i siarki. Znajduje się w nich po trochu niemal wszystkich witamin: A, B1, B2, B3, B6, PP oraz, zależnie od pory roku, więcej lub mniej witaminy C. Ziemniaki są również znakomitym źródłem błonnika, a poza tym zawierają białko w „najlepszym gatunku”.

background

Zapraszamy do współpracy!

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do owocnej współpracy.

Back to top of page
Call Now Button